Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy

Od raptem paru dni w pasie przy granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym otoczono aż sto osiemdziesiąt trzy miast i wsi, a zatem część rejonów województw podlaskiego a także lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na wniosek rządu. Gabinet premiera uzasadnił ustanowienie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią oraz poczynaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której migranci są wykorzystywani. W oparciu o zdanie rządu polskiego migranci są przywożeni na granice przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich znajduje się grupa, która już od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Ponadto rząd sygnalizował też zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można nanieść, gdy w przypadkach niepokojących niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Natomiast postulat prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia niepodległości naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Oznajmił też, iż dyrygowane w tej chwili przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, uskutecznia wielką międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Dodatkowo podkreślił, że reżim białoruski uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być usunięte przy wykorzystaniu już istniejących środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu stanu wyjątkowego tuż przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy